1000 and 1 things [hebrew and english text]written for Aderet Eliyahu synagoge for rosh chodesh Iyyar
April 10, 2007


אייר – אני ה’ רופאך – הקב”ה נותן לנו את הטבע להירפא באמצעותו

אחרי מספר פעמים בהן דובר על נושאים ספציפיים, הפעם נשוב ל’1001 דברים מועילים’.

מחקר חדש מראה שרבע כוס של גרעיני פשתן טחונים טרי = flax, linseed מדי יום יצמצמו את גלי החום בשליש ויקטינו את כאבי המחזור אצל שתיים מתוך שלוש נשים וכן יורידו באופן משמעותי את מצבי הרוח והדיכאונות הקשורים לגיל המעבר.

פשתן מכיל מינון נמוך של אסטרוגן מן הצומח המאזן את רמת ההורמון הזה אצל נשים כאשר הוא יורד לרמה נמוכה מדי. לעולם אל תקנו זרעי פשתן טחונים (עיכוב ארוך מהטחינה עד השימוש מזיק) אלא טחנו אותו בעצמכם, והשתמשו בו לכל סוגי המזון. אפשר לפזר זרעי פשתן טחונים על דגנים או יוגורט. אם מוסיפים לשתיה, ודאו שאתם שותים הרבה נוזלים. נסו להכניס למרק גרעיני פשתן שלמים. המתינו כמה דקות כדי שיספגו מים ויתרככו, ותגלו תוספת בריאה, טעימה ופריכה.

גרעיני פשתן מסייעים לטפל בעצירות. למטרה זו יש להשרות גרעינים שלמים במים, אותם יספגו. יש להם פוטנציאל להאט התפתחות גידולים אצל חולי סרטן השד. זה פועל במיוחד בשילוב עם גבינת קוטג’. אבל טוב לדעת ש קוטג’ עשירה בלקטוזה אך יש שיסבלו מגזים או כאבי בטן כתוצאה מאכילתה.

כמו ירקות אחרים ממשפחת הכרוב ובהם kale, כרובית וכרוב ניצנים, גם בברוקולי יש sulforaphane ו indolesולהם השפעות נוגדות סרטן ניכרות. מחקרים חדשים מורים שהאוכלים ברוקולי בקביעות הם בעלי חשש מופחת ללקות בסרטן בערמונית, במעי הגס, ברקטום, ובסרטן הריאות, אפילו בהשוואה לאלו האוכלים בקביעות ירקות אחרים שאינם ממשפחת הכרוביים. כל חלקי הברוקולי, לא רק הפרחים, חשובים בריאותית.

חוקרים מעריכים שבנבטי ברוקולי (הזמינים בחנויות טבע ולעתים בחנויות רגילות) יש פי חמישים כוח לנקות רעלים שיש חשש שהם מסרטנים מאשר באותו ירק כאשר הוא בשל. לא רק שברוקולי מדכא את צמיחת התאים הסרטניים אלא הוא גם פועל נגד התפשטות תאי הסרטן לאיזורים אחרים בגוף sulforaphane מזרז את סילוק החומרים המסרטנים מגופכם.

כמה ירקות ממשפחת הכרוביים יש לאכול כדי להוריד את הסיכון ללקות בסרטן? מספיק לאכול פחות מספל אחד ביום!

כבר כתבתי על החיידק helicobacter והקשר שו לאולקוסים ולסרטן בקיבה, וכן לבעיות בקצב הלב, לגלאוקומה, מיגרנות ועוד. לדיאטה שכללה 100 גרם נבטי ברוקולי ביום הייתה תוצאה של ירידה ניכרת של הדבקה עם. חיידק helicobacter

מזה זמן ידועה ההשפעה של מיץ כרוב חי כמרפא אולקוסים בקיבה ובתריסריון.

אגב, ברוקולי ואגוזי מלך הם רק שניים מהמזונות המחזקים את העצמות.

ברוקולי ועגבניות ידועים, כל אחד לחוד, כנוגדי סרטן אך כאשר מדובר בסרטן הערמונית, יכולות אלו מוגברות כאשר הם נאכלים ביחד. קיצוץ וחימום של הירקות הללו מגבירה את יעילותם, אך מוטב לא להגזים בחימום ברוקולי, די באידוי של 5 דקות. מאחר שהגזעים הסיביים של ברוקולי מתבשלים יותר לאט, ניתן להכינם קודם במשך כמה דקות ורק אז להוסיף את הפרחים. והוסיפו מעט פרחי ברוקולי לרסק העגבניות שעל הפיצה שלכם.

הכנת ברוקולי בתנור מיקרוגל תגרום לאובדן יותר מ-80% משלושה חומרים השובים שבו. מתי כולם ייפטרו כבר מהתנורים הללו?

בהוספת כמה פטריות מבושלות (אין לאכול פטריות ללא בישול) לברוקולי, ההשפעה נוגדת הסרטן גדלה משמעותית, וראו עלון קודם בהקשר זה. אכילת ארבע פטריות (רגילות, כמו אלו שקונים בסופרמרקט) או פחות ביום יכולה למנוע התפתחות סרטני שד חדשים, וזאת בדומה לתרופות הקונבנציונליות, ולמעוניינים מומלץ לאתר את המאמר: anti-aromatase activity of phytochemicals in white button mushrooms (agarius bisporus)

Quercetin הינו חומר מעכב חמצון, המצוי בבצל וביין אדום. הוא מסייע לצמצם ביותר ממחצית את המספר והגודל של הפוליפים [הטרום-סרטניים] במעיים. ניתן לרכוש אותו בטבליות, 2 ביום (לדוגמה של סולגר) והוא מאוד עוזר לבעיות ערמונית (פרוסטטה) ואולי אף מונע סרטן שם.

רימונים מכילים אסטרוגן מן הצומח ולכן פועלים נגד יובש בנרתיק (וגינאלי) ובנוסף הם משפרים את מצב העור והשיער.

ענבים הם ‘נשנוש’ המחזק רגישות לאינסולין וכך מצמצמים משמעותית תנודות ברמת הסוכר בגוף ונדרש פחות מזון להרגיש שבעים. הרחת שנף (וניל) אמיתי עשוי לגרום לצריכת פחות ‘אוכל זבל’ שכן הוא גורם לשחרור סרוטונין המעניק תחושת שובע.

מחסור בויטמין די הינו גורם, אולי המרכזי, למחלת פרקינסון. פורסם מחקר אודות חולה שמצבו השתפר בקביעות לאחר טיפול יומי של 4000 יחידות. בעבר כתבתי רבות על תכונות הגנתיות שונות של ויטמין די, לרבות נגד סוגי סרטן.

כורכום מכיל חומר חזק ושמו כורכומין המגן על המוח נגד הנזקים המובילים לאלזהיימר alzheimer.

– Watercress גרגר הנחלים- עשוי לתרום לראייה בריאה, כמו גם תרד וביצים הנאכלים יחדיו.

שינה בחדר חשוך לגמרי, ללא שום תאורה, עשויה להוריד משמעותית סוגי סרטן שונים. לאחרונה הוכח שאור מלאכותי בלילה עלול להעלות את התחלואה בלאוקמיה אצל ילדים. אנא, שימרו על חדר השינה שלכם חשוך לגמרי! אור עלול לפגוע בשחרור מלטונין-melatonine- החיוני כל כך לבריאות טובה: רופאים המתמקדים ברפואה טבעונית מוסיפים מלטונין לטיפול בסרטן. דובדבנים ואגוזי מלך מכילים מעט מלטונין ועשויים לסייע לשינה.

לאחרונה היו בישראל דיווחים על חיידק עמיד לאנטיביוטיקה קלבסיאלה -.Klebsiella ובכן, הוכח שיש לא מעט שמנים היכולים לעזור, כגון שמן עץ התה או אכילאה-Achillea-. גם שום בתוך גרביים (אפשר להניח בין שני זוגות) הוא פתרון נפלא. למיטב ידיעתי הפתרונות הללו לא יושמו במצבים הבעייתיים שהתעוררו בבתי החולים בארצנו.

אם למישהו עדיין יש ספק לגבי התועלת בחלב אם, אז הנה חומר למחשבה. לאחרונה הוכח ששיעור התמותה בקרב תינוקות בני שלושה חודשים באפריקה שאמותיהם נדבקו בווירוס של איידס וניזונו רק מחלב אם היה פחות מחצי מזה של בני אותו גיל אשר הוזנו מאבקת חלב. זהו ממצא מרשים ביותר! לדעתי ראוי להאכיל תינוקות באבקות רק לפי מרשם רופא, ורק במקרים חריגים ונדירים ביתר

[אין בעצם סיבה לכך].

עוד גילוי חדש הוא שגברים אשר עברו סירוסvasectomy– מצויים בסכנה מוגברת של סוג של דמנציה. מדובר בניתוח החוסם את תעלות הזרע. הוא אסור על פי ההלכה היהודית, ועל רופא יהודי אסור לבצעו על כל חולה, יהודי או נוכרי. לדעת החוקרים, במצב הגופני החדש שנוצר הזרע מתערבב בדם. אני תוהה (אך זו רק שאלה תיאורטית שלי) האם יש מצב מקביל אצל נשים אשר מקיימות יחסים שמדובר עדיין על מצב נידה-חס וחלילה-, כאשר זה אסור. אמנם כבר אין דימום אבל כלי הדם עדיין לא הבריאו לחלוטין אחרי המחזור, ואז הזרע ‘מתערבב’ בדם.

עוד תגלית חדשה: הקליפה הפנימית של העץ lapacho (ניתן לרכוש בבית מרקחת המתמחה בצמחים) עשוי לסייע לטפל בסרטן נדיר בעיני ילדים, .retinoblstoma

הצמחים ולריאן (valeriana officinalis) ומליסה Melissa officinalis)) פועלים כמרגיעים ומקלים על חרדות. בחנויות טבע ניתן כעת לרכוש מגוון נעים של צמחים מרגיעים אורגניים, ושמם relaxteas.

Iyyar = ANI HA-SHEM ROFEGA ………when G-d gives us nature as a help to get healed.
After the last few times when we discussed some definite subjects, we will continue again with “thousand and one things”.

New research shows that eating ¼ cup of freshly ground flaxseed [=linseed=pishtan] daily reduces hot flashes by a third and reduces cramping during the menstrual period for two out of three women and also remarkably reduces the risk of menopausal mood swings and depression.
Flax contains mild plant estrogens that balance a woman’s own estrogen when hormone levels dip too low. Just sprinkle ground flaxseed on cereal or yogurt, or add to any food.
Drink enough with it! Never buy ground flaxseed, but grind it freshly.
Try adding whole flax seeds to your soups. They make a tasty and crunchy addition. Wait a few minutes after you add the seeds so that they have time to absorb the water and soften up. Flax seeds are wonderful stool softeners and help reduce constipation.
Flaxseed has the potential to reduce tumor growth in patients with breast cancer, especially if combined with cottage cheese.
[Cottage cheese is rich in lactose and some people may not tolerate it well [abdominal pains, gasses]

Like other cruciferous vegetables [of the cabbage family, like cabbage, cauliflower, kale, and Brussels sprouts], broccoli contains the phytonutrients sulforaphane and indoles, which have significant anti-cancer effects.
Recent studies show that those eating broccoli regularly have a much lower risk of prostate, colon, rectal, and lung cancer-even when compared to those who regularly eat other vegetables [all of them are essential] not belonging to the cabbage family.
All parts of broccoli-also the stems-are healthy, not only the florets.
Researchers estimate that broccoli sprouts [available in health food shops] have some 50 times more power than mature broccoli to detoxify potential carcinogens.
Broccoli does not only suppress tumor cell growth but also cancer cell metastasis (the movement of cancerous cells to other parts of the body)
Sulforaphane helps to clear potentially carcinogenic substances more quickly from your body.
How much to eat cruciferous vegetables to lower your risk of cancer? Less than one cup a day is enough!
I wrote already about helicobacter infections and their connection with gastric ulcers, gastric cancer, irregular heartbeat, glaucoma, migraine, etc.
A diet including 100 grams of broccoli sprouts per day resulted in a significant reduction of H. pylori
Since long been known also is the effect of raw cabbage juice as a healing substance for ulcers of the stomach and duodenum [peptic ulcers].
By the way: walnuts and broccoli are just two examples of excellent food to strengthen your bones.

Broccoli and tomatoes-each of them separately recognized for their cancer-fighting capabilities-are, even more successful against prostate cancer when eaten together in one diet.
Chopping and heating make the cancer-fighting constituents of tomatoes and broccoli more effective but don’t overcook broccoli [steaming it for 5 minutes is enough]
Since the fibrous stems of broccoli take longer to cook, they can be prepared separately for a few minutes before adding the florets.
Microwaving broccoli resulted in a loss of more than 80% of its three major antioxidant compounds. [When will everybody get rid of his microwave??}
Add lightly steamed broccoli florets to the tomato paste on your pizza.
By adding some cooked mushrooms to the broccoli, the anticancer effects are tremendously increased!! [See former alon]
Eating four mushrooms a day or even less [the normal ones in the supermarkets] could have an effect s on preventing new breast cancers.[ see article: Anti-aromatase activity of phytochemicals in white button mushrooms (Agaricus bisporus ]

Regularly consuming quercetin, an antioxidant found in onions and red wine, helps cut the number and the size of [precancerous] colon polyps by more than 50%.
Quercetin can also be bought as capsules and are most useful for prostate problems and even may help prevent prostate cancer [2 capsules a day]

Pomegranate has been found to improve vaginal dryness because of its phytoestrogens. [plant estrogens] in addition, it improves skin and hair.
Snacking on grapes boosts insulin sensitivity, reducing blood sugar swings a great deal, so less food is needed to feel complete.
Even so, inhaling the scent of natural vanilla makes you less likely to eat junk food. It triggers the release of serotonin which promotes satisfaction.

Vitamin D deficiency is a cause, and possibly the primary cause, of Parkinson’s disease. There is published a report in which a patient with Parkinson’s disease steadily improved when treated daily with 4,000 IU of vitamin D.[I have already written enough about the other protective effects of vitamin D, like many cancers, etc.]

Turmeric contains a powerful substance called curcumin, which shields the brain from the damage that leads to Alzheimer’s.
.
Watercress can be highly beneficial for good vision, just as spinach and eggs are eaten together.

Sleeping without light at night in a really totally dark room can significantly reduce various kinds of cancers and recently, it has been shown that artificial light at night can increase the incidence of childhood leukaemia.
Keep your sleeping room totally dark!! Light may disturb melatonin secretion so crucial for good health, and giving extra melatonin is well-known in anti-cancer treatment by natural doctors.
Walnuts and cherries contain a bit of melatonin and may help as “sleeping aids”

Recently there has been quite a bit of talk about resistant Klebsiella infections in Israel. It has been shown that there are quite a few essential oils that may help with resistant bacterial infections for example, tea tree oil and the essential oil of Achillea
Garlic, even by putting it into socks, may be another outstanding option
To the best of my knowledge, none of them have been applied in hospital situations in our country.

If one is still in doubt about the extreme value of breast milk, then the following may give one to think: it was shown recently that the death rate of 3 months old babies who were exclusively breastfed was less than half that of infants who received infant formula alone in African women infected with the AIDS virus. A most remarkable finding!
In my opinion, any formula feeding should be available only on prescription and then alone in most exceptional cases.
Also, a recent finding is that men who had a vasectomy are at risk for a specific type of dementia [vasectomy]. Vasectomy involves blocking the tubes through which sperm pass.[ = “sterilizing” man by surgery]
This operation is forbidden by the Torah for Jews [ if I am not wrong]
It is also forbidden for a Jewish doctor to perform this operation on non-Jewish patients.
After a vasectomy, the protective barrier is broken, and semen mixes into the blood.[according to the researchers]
I wonder if semen mixes with blood in a woman who is not yet totally “clean “[ absolutely forbidden by the Torah to have then relations] or even if there is no bleeding anymore, but the blood vessels are still “not totally recovered” after the menstrual period [zeman nida =” waiting period”]may not have the same negative effect on women.], but this is just a theoretical idea from me.
Also recently found: The inner bark of the lapacho [herbal pharmacies] tree might help treat a rare eye cancer in children, so-called retinoblastoma

Lemon balm (Melissa officinalis) and valerian (Valeriana officinalis) are used as mild sedatives and anxiolytic herbs.
In health food shops, one can buy various teas nowadays under the name of “relaxes” which contain nice combinations of relaxing organic herbs

Wishing you all a healthy summer!